Odnawialne źródła energii w Polsce powoli stają się codziennością. Po te rozwiązania chętnie sięgają nie tylko klienci indywidualni, ale także inwestorzy biznesowi. Nie jest to decyzja bez znaczenia, bowiem energia pozyskana ze słońca jest darmowym źródłem zasilania dla dowolnych obiektów. Oprócz tego dla przedsiębiorców przygotowano również wiele atrakcyjnych ofert finansowań, dzięki czemu rozwiązania te będą jeszcze korzystniejsze. Na jakie dokładnie środki możemy liczyć?

Fotowoltaika dla firm dotacje 2022

Choć rok kalendarzowy 2022 rozpoczął się na dobre, wiele firm w dalszym ciągu poszukuje skutecznych rozwiązań finansowania swoich inwestycji w odnawialne źródła energii. 

Energia Plus

Zdecydowanie największym zainteresowaniem cieszył się program Energia Plus, dzięki któremu przedsiębiorcy, spółki cywilne oraz osoby fizyczne będą mogły skorzystać z korzystnej pożyczki oscylującej w kwocie od 0,5 mln do 300 mln zł. W tym przypadku dotyczące oprocentowanie WIBOR 3M + 50 pb w skali nie mniejszej niż 1,5 %. Dodatkowo istnieje możliwość umorzenia kwoty do 10% inwestycji, nie przekraczając progu 1 mln zł. To naprawdę atrakcyjna oferta dla przedsiębiorców.

Nowa Energia

Nowa Energia to program przeznaczony dla przedsiębiorców wykorzystujących innowacyjne źródła energii. Jego założeniem jest wsparcie technologii energetycznej. Dzięki niej można rozbudować sieć fotowoltaiczną. Tak jak w pierwszym przypadku dotyczy ona pożyczki o wartości do 85 % kosztów finalnych. To bardzo korzystne rozwiązanie dla przedsiębiorstw o różnej wielkości.

Dotacje i dopłaty regionalne dla przedsiębiorców

Oprócz zaprezentowanych wyżej programów warto indywidualnie sprawdzać oferty oferowane przez dane jednostki samorządowe (są zestawione na E.ON). Tutaj możemy uzyskać programy różnych dopłat lub ulg, które pozwolą w odpowiedniej części pokryć koszty inwestycyjne. Niemniej jednak wszystkie te kwestie należy sprawdzać na własną rękę. Istotne informacje na ten temat uzyskasz we właściwych dla siebie urzędach gminnych i miejskich. Warto więc na bieżąco śledzić te kwestie.