Podczas zmiany sprzedawcy energii elektrycznej, warto pamiętać o kilku aspektach. To często korzystny krok w celu obniżenia kosztów za prąd. Sprzedawcy mają wiele ofert i zróżnicowane ceny, co daje nam szerokie możliwości. Jak dokonać zmiany? Czym różni się sprzedawca od dostawcy energii elektrycznej? O czym warto pamiętać? Jakie kwestie są najważniejsze?

Energia elektryczna

Okazuje się, że wydatki na prąd pochłaniają sporo budżetu w wielu domach. Możemy skorzystać ze zmiany sprzedawcy energii elektrycznej, jaka wyjdzie nam na korzyść. Proces ten jest dosyć łatwy i nie generuje dodatkowych wydatków. Pamiętajmy o tym, że z takiej opcji skorzysta każdy odbiorca prądu. Dotyczy to np.:

Każde gospodarstwo domowe może łatwo zmienić sprzedawcę energii elektrycznej. Jest to skomplikowane w przypadku samorządów, które muszą bazować na Ustawie o Zamówieniach Publicznych. 

Sprzedawca prądu a dostawca prądu

Niezwykle istotne jest to, że pomiędzy sprzedawcami i dostawcami prądu istnieje kilka różnić. Przed zmianą sprzedawcy, koniecznie warto dowiedzieć się, czym różnią się te dwa pojęcia. Błędne jest myślenie, że to dwa jednakowe podmioty. Jeśli chodzi o sprzedawcę energii elektrycznej, zajmuje się on jedynie sprzedażą faktycznie używanego prądu dla osób fizycznych i firm. Nie ma tutaj własnego systemu dystrybucji energii, co warto mieć na względzie. 

Operator systemy dystrybucyjnego, czyli dostawca prądu ma za zadanie produkować energię elektryczną. Ponadto, do niego należy infrastruktura energetyczna w kraju, jaka jest konieczna do przesyłania prądu od sprzedawcy do firmy lub domu. Okazuje się, że sprzedawca kupuje energię od dostawcy, a następnie sprzedaje ją odbiorcom końcowym. Istotne jest to, że sprzedawca nie musi posiadać własnej sieci dystrybucyjnej, lecz korzysta z tej, jaką daje mu dostawca. 

Sprzedawca energii elektrycznej ma szeroką ofertę, jaką należy dobrać do oczekiwań każdego klienta.