Wykorzystywanie naturalnych źródeł energii w celu uzyskania z niej prądu czy też ogrzewania, w ostatnich latach stało się w Polsce bardzo modne i cieszy się ogromną popularnością. Najczęściej wykorzystywana jest w tym celu energia słoneczna. Na jej bazie powstają nie tylko całe farmy fotowoltaiczne, ale i coraz więcej prywatnych osób decyduje się na panele słoneczne, które umieszczane są na dachach domów.

Naturalne źródło energii

Uważa się, i słusznie, że energia słoneczna jest naturalnym i równocześnie czystym źródłem energii. Jest ona łatwo dostępna oraz można ją wykorzystać lokalnie i w pełni przy jej pomocy da się zaspokoić wszelkiego rodzaju zapotrzebowanie na energię elektryczną. Najważniejszym jej parametrem jest roczna wartość nasłonecznienia. Od tej wartości zależna jest ilość powstałej w ten sposób energii. Całe zasoby słonecznej energii podzielić można na: teoretyczne, techniczne i ekonomiczne.

Jakie są możliwości energii słonecznej w Polsce?

Mimo, że potencjał słonecznej energii w Polsce jest 100 razy wyższy niż zapotrzebowanie na energię, to jednak potencjał ekonomiczny jest 750 razy niższy. Ogólnie szacuje się, że natężenie promieniowania w naszym kraju jest w stanie dać jedynie 1/3 zapotrzebowania całkowitego na energię. Mimo takich wyników poszczególnych analiz, zainteresowanie panelami słonecznymi wciąż rośnie. Stają się one coraz popularniejsze.

Energia za darmo

Coraz więcej polskich gospodarstw domowych decyduje się na instalację paneli słonecznych. W polskim prawodawstwie nie do końca jest to energia za darmo. Przez cały rok kumuluje się określone ilości, a potem odlicza się od całościowego rachunku za prąd wystawionego przez zakład energetyczny. Jednak mimo to i tak osoby, które zdecydowały się na tego typu wariant są zadowolone z dostaw słonecznej energii. Instalowane ogniwa fotowoltaiczne są jedynie elementami półprzewodnikowymi. To właśnie w nich następuje przemiana promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Im jest ich więcej umieszczonych w jednym miejscu, tym większa jest ilość uzyskanej energii.