Dostawcy energii elektrycznej w Polsce oferują swoim klientom kilka taryf, które różnią się między sobą w zakresie oferowanych cen. Najpopularniejszą i wykorzystywaną w większości gospodarstw domowych jest taryfa G11, w której ceny nie różnią się bez względu na porę dnia czy dzień tygodnia. Nieco inaczej działa taryfa G12. Jak?

Podział na pory dnia

W przypadku taryfy g12 dostawcy energii elektrycznej pokusili się o rozróżnienie stawek ze względu na pory dnia. Niektórzy idą jeszcze dalej i oferują na przykład niższe ceny w weekendy, jednak dokładne określenie taryfy jest uzależnione od indywidualnych ustaleń danego dostawcy. W celu uzyskania konkretnych informacji, warto odwiedzić stronę internetową firmy energetycznej działającej na danym obszarze.

Zasadniczo jednak przyjmuje się, że w przypadku numeru G12 obowiązuje tak zwana nocna taryfa g12 i taryfa dzienna. Jak łatwo się domyślić, niższe ceny obowiązują w godzinach nocnych, kiedy teoretycznie zużycie prądu spada. W praktyce jednak, szczególnie w przypadku gospodarstw, które są ogrzewane energią elektryczną – istnieje możliwość dogrzania nieruchomości nocą, gdy prąd jest tani i zmniejszenie poziomu ogrzewania w godzinach, gdy jest on niekorzystny cenowo.

Taryfa nocna godziny

Z reguły większość operatorów przyjmuje, że godziny nocne obowiązują między 22:00 a 6:00, choć jest to kwestia w dużej mierze indywidualna. Niektóre firmy decydują się na przykład na przedłużenie taniej taryfy do godziny 8:00, w zamian za to nie oferując niższej stawki na prąd w ciągu dnia.

W większości przypadków jednak taryfa G12 to 8 tanich godzin w ciągu nocy, 2 za dnia i pozostałe 14 – stawka wyższa. Przed wyborem taryfy warto sprawdzić, w jaki sposób użytkujemy energię elektryczną. Dobrym pomysłem może być na przykład zapisywanie, kiedy wstawione było pranie, w jakich godzinach przygotowujemy posiłki wykorzystując sprzęty elektryczne, a także – kiedy uruchamiamy ogrzewanie. To pozwoli ocenić, która taryfa będzie najkorzystniejsza z punktu widzenia wydatków na prąd.