Jeszcze do niedawna samochody elektryczne były czymś widzianym wyłącznie w filmach, ale obecnie można je coraz częściej spotkać nawet na polskich drogach. Nadal nie cieszą się dużą popularnością ze względu na zaporową dla wielu potencjalnych inwestorów cenę. Pomimo tego, że auta elektryczne są ekologiczne i ekonomiczne, koszty inwestycyjne pozostają stosunkowo wysokie.

Rozwój elektromobilności w Polsce

W Polsce elektromobilność rozwija się coraz prężniej, dzięki czemu rośnie odsetek pojazdów zasilanych prądem. Ich ceny są coraz przystępniejsze, wzrasta również liczba stacji ich ładowania. Opinie na temat samochodów elektrycznych są podzielone – miłośnicy tradycyjnej motoryzacji są mało skłonni do zainwestowania w nie, ale zwolennicy nowoczesnych rozwiązań czekają tylko na sposobność stania się ich właścicielami. Minusem nie jest wyłącznie wysoka cena pojazdów zasilanych prądem, ale też kwestia dostępności stacji komercyjnych. Dla niektórych problemem będą koszty związane z naładowaniem pojazdów w takich ogólnodostępnych punktach. W najlepszej sytuacji znajdują się osoby wykorzystujące na co dzień możliwości drzemiące w fotowoltaice, dzięki czemu mogą zasilać pojazdy elektryczne w domowym zaciszu bez ponoszenia większych wydatków – za pomocą darmowej energii słonecznej wytworzonej z przydomowej instalacji PV. Odnawialne źródła energii w dużym stopniu zmniejszają koszty eksploatacyjne tego typu aut. W Polsce do dyspozycji potencjalni inwestorzy mają samochody z napędem elektrycznym marki Renault, Volkswagen, Skoda, Opel, Mercedes, BMW, Peugeot. W przypadku azjatyckich producentów prym wiodą Nissan, Kia i Hyundai.

Za co cenione są samochody elektryczne?

Pomimo pewnych wad auta zasilane prądem mają zdecydowanie więcej zalet. Jest to rozwiązanie ekologiczne, gdyż pojazdy te nie emitują do atmosfery żadnych zanieczyszczeń. Nie ma mowy o trujących spalinach ani o zatruwaniu środowiska naturalnego. Co więcej, do ładowania tego typu aut można wykorzystać zieloną energię, czyli darmową i odnawialną typu energia słoneczna. Koszty ładowania samochodów z napędem elektrycznym nie są wysokie, można mówić o energooszczędności, co jest jedną z największych zalet tego innowacyjnego rozwiązania. Użytkowanie takiego pojazdu będzie znacznie tańsze niż tradycyjnego auta, a w przypadku fotowoltaiki staje się to jeszcze bardziej opłacalne. Można nawet skorzystać z programów proekologicznych dotacji, którymi są objęte samochody elektryczne.