Obecnie rynek energii w Polsce oferuje dużą różnorodność dostępnych taryf energetycznych, dzięki czemu zarówno klienci indywidualni, jak i biznesowi mają możliwość znalezienia dla siebie najkorzystniejszego rozwiązania. Dopasowana taryfa energii elektrycznej pozwala na ograniczenie kosztów, czyli na zaoszczędzenie na rachunkach za prąd.

Taryfy energii elektrycznej dla gospodarstw domowych

Taryfy energetyczne przeznaczone dla gospodarstw domowych oznaczone są symbolem G. Reguluje je Urząd Regulacji Energetyki. Najczęstszym wyborem jest taryfa G11, która polega na jednostrefowym rozliczaniu się ze swoim dostawcą prądu. Jest to najbardziej prosta i przejrzysta taryfa, gdzie przez całą dobę obowiązuje stała stawka za kilowatogodzinę. Nie ma znaczenie to, w jakich godzinach przypada największe zużycie energii elektrycznej, gdyż cena nie ulega żadnym zmianom. Inaczej wygląda to w przypadku taryfy dwustrefowej G12. Doba podzielona jest wówczas na dwie strefy czasowe z dwoma stawkami za kWh. W godzinach pozaszczytowych, czyli późnowieczornych i nocnych obowiązuje niższa stawka, czyli tańszy prąd. W godzinach porannych i popołudniowych stawka jest wyższa, co przekłada się na droższą energię elektryczną. Gospodarstwa domowe mogą korzystać też z taryfy weekendowej G12w, gdzie obowiązują zasady takie same jak w taryfie G12 z tą różnicą, że dodatkowo godziny pozaszczytowe obejmują przez cały weekend i w dni wolne ustawowo od pracy.

Taryfy energetyczne dla firm

W przypadku przedsiębiorstw przy wyborze taryfy energetycznej, rynek energii w Polsce (https://www.innogy.pl/pl/duze-przedsiebiorstwa/newsletter) bierze pod uwagę do jakiej sieci elektroenergetycznej jest podłączona i jaka jest moc umowna. Firmy zasilane niskim napięciem, gdzie moc umowna nie przekracza 40 kW, do wyboru mają taryfy C11, C12a i C12b. Małe i średnie przedsiębiorstwa przyłączone do sieci niskiego napięcia o mocy umownej powyżej 40 kW korzystają z taryf energetycznych C21, C22a i C22b. Jest jeszcze taryfa C23. Dla dużych przedsiębiorstw przeznaczone są taryfy z grup A i B. Są one podłączone do sieci średniego i wysokiego napięcia.