Jak czerpać prąd ze słońca?

Warto wiedzieć, że prąd ze słońca można uzyskać na cały rok przez zaledwie osiem minut. Jak to możliwe? Otóż tyle czasu wystarczy, aby słońce dostarczyło Ziemi taką ilość energii, którą zużywa się na niej przez 365 dni w roku. Niestety nie każdy może korzystać z darmowych źródeł odnawialnej energii, gdyż potrzebne są specjalne instalacje, które przechwytują promieniowanie słoneczne, gromadzą je i przetwarzają ją na prąd. Przykładem są baterie słoneczne czy kolektory słoneczne. Jak to jest w ogóle możliwe?

Czym jest tak naprawdę bateria słoneczna?
Energia słoneczna jest bezpłatna i do tego odnawialna. Słońce ogrzewa Ziemię od niepamiętnych czasów i nic nie zanosi się na to, aby coś w tej kwestii miało się w przyszłości zmienić. Jako, że źródła nieodnawialnych energii są już na wyczerpaniu, coraz większym zainteresowaniem cieszy się prąd ze słońca. Energię z promieniowania słonecznego można przechwycić i przetworzyć na energię elektryczną za pomocą baterii słonecznych.

Składają się na z fotoogniw, czyli z ogniw fotowoltaicznych. Każde z ogniw zbudowane jest z kolei z cienkich krzemowych płytek, gdzie na górze jest metalowa powłoka, a na spodzie znajduje się metalowa siatka. Dzięki takiej konstrukcji możliwe jest odprowadzanie prądu stałego, który powstaje w ogniwie. Z ogniw powstają zestawy, które znajdują dodatkowo w dobrze uszczelnionych obudowach.

Gdzie montowane są baterie słoneczne?
Należy wiedzieć, że nie w każdym miejscu można zainstalować baterie słoneczne. Bardzo ważne jest nachylenie dachu i jego ustawienie względem stron świata. W przypadku domów jednorodzinnych montuje się baterie słoneczne bezpośrednio na dachach lub na stojakach, jeśli powierzchnia pokrycia dachowego jest spadzista.

Możliwe jest zamontowanie ogniw fotowoltaicznych także na elewacjach, żaluzjach zewnętrznych, dachach przybudówek, markizach bądź też na stabilnych konstrukcjach wolnostojących. Niektórzy decydują się nawet na montaż baterii słonecznych w ramach okiennych. Jeśli mają one niewielką wielkość, to można je zamontować samodzielnie. Jednakże w przypadku większych konstrukcji zaleca się zlecić montaż instalacji fotowoltaicznej fachowcom.