Gdzie głównie powstają stacje ładowania samochodów elektrycznych?

Pojazdy z napędem elektrycznym na polskich drogach już niedługo mogą stać się faktem. Wszystko za sprawą masowego rozwoju infrastruktury, której celem jest uzupełnianie poziomu baterii samochodowych. Stacje ładowania samochodów elektrycznych powstają coraz szybciej, a proces ten ma się tylko zintensyfikować. Eksperci przewidują, że zapewnienie możliwości swobodnego ładowania baterii samochodowych przyczyni się do zwiększenia ilości pojazdów elektrycznych na polskich drogach. Tendencja zwyżkowa w zakupach takich aut była widoczna już w pierwszym półroczu 2017.

Infrastruktura w Polsce

Przedsiębiorstwa energetyczne zaczęły dostrzegać problem braku ładowarek do samochodów elektrycznych w kraju. Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych podaje, że obecnie znajduje się ich zaledwie ok. stu pięćdziesięciu. To wciąż bardzo słaby wynik, który nie zaspokaja potrzeb na swobodną jazdę samochodem elektrycznym. Rząd rozpoczął program rozwoju infrastruktury, którego celem jest uruchomienie sześciu tysięcy punktów ładowania do roku 2020. Szybkie stacje ładowania samochodów elektrycznych powstają głównie przy udziale firm prywatnych. Jedna z nich do listopada uruchomiła szesnaście takich stacji, do końca roku zamierza uruchomić kilkadziesiąt, a do roku 2020 dwieście.

Gdzie powstają stacje?

Stacje, które otwierane są obecnie, powstają w miastach, w których prognozuje się największe zainteresowanie pojazdami elektrycznymi. Szybkie punkty, które zostały ostatnio otwarte ulokowane są w Bielsku-Białej, Rzeszowie i Poznaniu. Najbliższe plany, które związane są z początkiem nowego roku, przewidują budowę stacji szybkiego ładowania na najważniejszych trasach w Polsce. Mają one bowiem powstać na drogach prowadzących do takich lokacji jak Warszawa, Gdańsk, Gdynia, Sopot, Wrocław, Poznań. Duża inwestycja ma objąć Łódź, w której powstanie kilka punktów ładowania samochodów elektrycznych. Obecnie, stacje ładowania samochodów elektrycznych powstają głównie w pobliżu galerii handlowych, stacji benzynowych i myjni samochodowych.