Fotowoltaika może być bardzo opłacalna

Fotowoltaika coraz bardziej zadomawia się także w Polsce. Przybywa bowiem entuzjastów zielonej energii i powstaje coraz więcej instalacji fotowoltaicznych. Z pewnością duże znaczenie ma wrodzona ustawa, która pozwala na zamontowanie takiej instalacji bez konieczności uzyskiwania jakiejkolwiek zgody i możliwość odsprzedania nadmiaru energii elektrycznej zakładowi energetycznemu. Oczywiście możliwość otrzymania niemałego dofinansowania na stworzenie przydomowej mini elektrowni słonecznej również w dużym stopniu przyczyniła się do rozkwitu fotowoltaiki w Polsce. Dlaczego warto zdecydować się na odnawialne źródła energii?

Energia ze słońca może być bardzo opłacalna

Obecnie fotowoltaika jest opłacalna nawet bez otrzymania dotacji, a ponadto większego problemu nie stanowią zimowe warunki atmosferyczne. Wszystko to dzięki postępowi technologicznemu. Żywotność paneli słonecznych wynosi dwadzieścia pięć lat, a już po około siedmiu latach można liczyć na zwrot kosztów instalacji. Technologie fotowoltaiczne rozwijają się w dynamicznym tempie, a ceny kosztów instalacji idą w dół. Dzięki temu nie tylko rośnie efektywność, ale i rentowność tego typu inwestycji. Przykładowo panele starszej generacji wraz z dotacją zwracały się po kilkunastu latach, a obecnie nawet po pięciu czy maksymalnie siedmiu i to bez żadnego wsparcia finansowego. Montaż instalacji fotowoltaicznej to wydatek rzędu kilkunastu tysięcy. 12-15 tys. złotych. W celu uzyskania jak najlepszych wyników, korzystniej jest dopłacić i kupić lepszej jakości panele fotowoltaiczne, które będą o kilkadziesiąt procent wydajniejsze. Dobrym wyborem są panele wielodiodowe i monokrystaliczne. Dlaczego? Otóż w ich przypadku dochodzi do załączania inwertera przez 365 dni w roku, a moc ulega stratom na minimalnym poziomie – 0,5%.

Przyłączenie do sieci

Obecnie nie ma problemów z przyłączeniem mikroinstalacji fotowoltaicznej do sieci przez zakłady energetyczne. Zmagazynowane latem nadwyżki energii elektrycznej można oddać do sieci, a następnie zbilansować to w okresie zimowym. Co więcej, nie potrzeba przy tym żadnych akumulatorów. Dobrą wiadomością jest również to, że nadal możliwe jest wymienienie na koszt energetyki liczników na modele dwukierunkowe.