Fotowoltaika może być bardzo opłacalna

Fotowoltaika coraz bardziej zadomawia się także w Polsce. Przybywa bowiem entuzjastów zielonej energii i powstaje coraz więcej instalacji fotowoltaicznych. Z pewnością duże znaczenie ma wrodzona ustawa, która pozwala na zamontowanie takiej instalacji bez konieczności uzyskiwania jakiejkolwiek zgody i możliwość odsprzedania nadmiaru energii elektrycznej zakładowi energetycznemu. Oczywiście możliwość otrzymania niemałego dofinansowania na stworzenie przydomowej mini elektrowni słonecznej również w dużym stopniu przyczyniła się do rozkwitu fotowoltaiki w Polsce. Dlaczego warto zdecydować się na odnawialne źródła energii?

Energia ze słońca może być bardzo opłacalna

Obecnie fotowoltaika jest opłacalna nawet bez otrzymania dotacji, a ponadto większego problemu nie stanowią zimowe warunki atmosferyczne. Wszystko to dzięki postępowi technologicznemu. Żywotność paneli słonecznych wynosi dwadzieścia pięć lat, a już po około siedmiu latach można liczyć na zwrot kosztów instalacji. Technologie fotowoltaiczne rozwijają się w dynamicznym tempie, a ceny kosztów instalacji idą w dół. Dzięki temu nie tylko rośnie efektywność, ale i rentowność tego typu inwestycji. Przykładowo panele starszej generacji wraz z dotacją zwracały się po kilkunastu latach, a obecnie nawet po pięciu czy maksymalnie siedmiu i to bez żadnego wsparcia finansowego. Montaż instalacji fotowoltaicznej to wydatek rzędu kilkunastu tysięcy. 12-15 tys. złotych. W celu uzyskania jak najlepszych wyników, korzystniej jest dopłacić i kupić lepszej jakości panele fotowoltaiczne, które będą o kilkadziesiąt procent wydajniejsze. Dobrym wyborem są panele wielodiodowe i monokrystaliczne. Dlaczego? Otóż w ich przypadku dochodzi do załączania inwertera przez 365 dni w roku, a moc ulega stratom na minimalnym poziomie – 0,5%.

Przyłączenie do sieci

Obecnie nie ma problemów z przyłączeniem mikroinstalacji fotowoltaicznej do sieci przez zakłady energetyczne. Zmagazynowane latem nadwyżki energii elektrycznej można oddać do sieci, a następnie zbilansować to w okresie zimowym. Co więcej, nie potrzeba przy tym żadnych akumulatorów. Dobrą wiadomością jest również to, że nadal możliwe jest wymienienie na koszt energetyki liczników na modele dwukierunkowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *