Energia słoneczna – czy warto?

Z całą pewnością fotowoltaika jest opłacalna także w Polsce. Osoby sceptycznie nastawione do tego ekologicznego sposobu pozyskiwania energii powinny wiedzieć, że instalacja fotowoltaiczna działa nawet zimą. Często podczas słonecznych i mroźnych dni jest w stanie wyprodukować znacznie więcej energii elektrycznej, niż ma to miejsce latem podczas gorących dni. Jakie zatem korzyści płyną z posiadania takiej przydomowej instalacji?

Energia słoneczna – czy warto?

Chociaż instalacje fotowoltaiczne nadal nie należą do tanich, to jednak jest to tylko jednorazowa inwestycja na długie lata. Koszty związane z zakupem i montażem paneli fotowoltaicznych zwracają się już w przeciągu kilkunastu lat. W przypadku pozyskania dotacji czy dofinansowania można liczyć na jeszcze szybszy zwrot. Niektóre dotacje unijne i rządowe są w stanie pokryć znaczną część kosztów instalacji. Ponadto panele fotowoltaiczne są ekologiczne i całkowicie bezpieczne. Nie emitują one do środowiska żadnych toksycznych substancji. Do ich działania nie jest potrzeba nawet woda. Dobrej jakości instalacja jest w stanie wydajnie pracować i cały czas dostarczać energię elektryczną przez ponad czterdzieści lat. Chociaż producenci zwykle dają 25 lat gwarancji na instalacje fotowoltaiczne, to okres użytkowania paneli wynosi znacznie więcej. Trzeba się oczywiście liczyć ze spadkiem wydajności, ale nadal instalacja fotowoltaiczna może działać na poziomie 80%. Decydując się na pozyskiwanie energii ze słońca, można obniżyć rachunki za prąd nawet o 80%. Jest to więc na przestrzeni lat ogromna oszczędność.

 

Jak działają panele fotowoltaiczne?

 

Panele fotowoltaiczne składają się z ogniw fotowoltaicznych zawierających krzem, które posiadają zdolność do wytwarzania prądu stałego pod wpływem działania na nie promieniowania słonecznego. Po trafieniu prądu do falownika, zostaje on przekonwertowany na prąd zmienny, czyli dokładnie taki sam, jak płynie w gniazdkach z sieci elektroenergetycznej. W celu zainstalowania paneli konieczne jest posiadanie dachu o odpowiedniej wytrzymałości czy też stabilnego gruntu. Ponadto teren nie może być zacieniony przez budynki ani też przez żadne inne obiekty znajdujące się na dachu. Instalacja fotowoltaiczna wymaga do działania jedynie promieniowania słonecznego i nie jest ona zależna od warunków pogodowych czy temperatury.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *