Dla kogo przeznaczona jest taryfa G12w?

Coraz częściej słyszy się o możliwości zmiany sprzedawcy i uzyskaniu lepszej oferty, która pozwoli na poczynienie oszczędności związanych z użyciem energii elektrycznej. Wraz ze zmianą sprzedawcy, można zmienić także obowiązującą taryfę. Na rynku istnieją trzy główne warianty taryf energetycznych przeznaczonych dla gospodarstw domowych. Jedną z nich jest taryfa G12w. Dla kogo jest przeznaczona i kiedy okaże się opłacalna?

Czym jest taryfa G12w?

Taryfa G12w to propozycja dwustrefowa, co oznacza, że stawki za korzystanie z prądu nie są takie same, a ich wysokość zależna jest od godzin, w których zużycie następuje. Niższe stawki za używanie energii elektrycznej obowiązują tu podobnie jak w przypadku taryfy G12 w tzw. dolinach czasowych. Są to okresy doby, w których według statystyk notuje się najmniejszą aktywność polegającą na używaniu prądu. Taryfa wyróżnia dwie doliny: dzienną między godzinami 13-15 oraz nocną, która ma miejsce między godzinami 22-6. Dodatkowo, taryfa G12w wprowadza niższe stawki za prąd podczas jego wykorzystywania w czasie weekendu.

Kto jest typowym odbiorcą tej taryfy?

Taryfa adresowana jest zarówno do odbiorców taryfowych, których stawki naliczane są według regulacji prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, jak i odbiorców TPP, a więc tych, którzy decydują się na zmianę dotychczasowego sprzedawcy dzięki liberalizacji rynku i wprowadzeniu nowych możliwości decydowania. Oferta okaże się opłacalna dla osób, które prowadzą nocny tryb życia i ich korzystanie z prądu odbywa się w godzinach, które stanowią wspomniane doliny czasowe oraz tych, którzy wszystkie czynności związane z największym zużyciem prądy potrafią przenieść na okres weekendowy. Chodzi tu przede wszystkim o korzystanie z urządzeń, które charakteryzują się dużym stopniem poboru mocy. Zanim zdecydujemy się na podpisanie umowy warto przeprowadzić szczegółową analizę naszej aktywności, która pokaże czy jesteśmy w stanie ograniczyć używanie energii w godzinach szczytu. Rozsądnie jest także skorzystać z porównywarki cen w poszczególnych ofertach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *