Audyt energetyczny jednym ze sposobów na obniżenie rachunków za prąd

Niezależnie od tego czy chodzi o małe biuro rachunkowe czy też o dużą korporację, zużycie energii elektrycznej stanowi jeden z głównych kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Istnieją jednak pewne sposoby, dzięki którym można obniżyć rachunki za prąd. Czasami wystarczy zmienić taryfę, innym razem dostawcę prądu czy też zwiększyć limit mocy umownej.

Taryfa C11 czy C12 dla firmy?

Większość przedsiębiorców korzysta z taryfy jednostrefowej C11, gdzie obowiązuje stała stawka za kilowatogodzinę przez całą dobę. Nie ma zatem znaczenia to, w jakich godzinach występuje największe zużycie energii elektrycznej. Inną opcją jest taryfa dwustrefowa C12, w przypadku której można liczyć na tańszy prąd w godzinach pozaszczytowych i nocnych. Jeśli więc spora część zużycia energii elektrycznej przypada w danej firmie na godziny objęte niższą stawką za kilowatogodzinę, warto zdecydować się na taryfę dwustrefową, aby móc obniżyć rachunki za prąd.

Ponadto korzystanie z taryfy C11/C12 pozwala uchronić się przedsiębiorcy przed ponoszeniem kar za przekroczenie ustalonego limitu mocy umownej. Jeśli firma ma znacznie niższe zapotrzebowanie na energię elektryczną niż maksymalny poziom mocy umownej, to warto złożyć stosowny wniosek do swojego dostawcy prądu w celu obniżenia limitu. Należy przy tym pamiętać, że za każdy niewykorzystany 1 kW trzeba niestety zapłacić, co w skali roku może wiązać się z niepotrzebnym zmarnowaniem niemałych pieniędzy.

W przypadku modernizacji obiektów produkcyjnych warto przeprowadzić audyt energetyczny

Większym firmom produkcyjnym zaleca się sięgnąć po audyt energetyczny, dzięki któremu możliwe jest obniżenie rachunków za prąd w związku z modernizacją zakładowej hali. Audyt energetyczny pozwala na określenie sposobów obniżenia zużycia energii, ocenę kosztów i na otrzymanie najkorzystniejszych dla firmy rozwiązań.

Co jeszcze pozwoli obniżyć rachunki za prąd?

Osoby szukające oszczędności w firmie, z całą pewnością powinny wymienić tradycyjne żarówki na energooszczędne świetlówki czy na oświetlenie LED. Należy również nauczyć pracowników racjonalnego korzystania z klimatyzacji, niezostawiania urządzeń w trybie stand-by oraz efektywniej wykorzystywać naturalne światło.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *