Program dofinansowujące Mój Prąd i Czyste Powietrze

Fotowoltaika staje się jeszcze bardziej opłacalna, jeśli inwestorowi uda się uzyskać dotację. Umożliwiają to programy rządowe takie jak Mój Prąd czy Czyste Powietrze. Montaż i zakup instalacji PV nadal wiąże się z niemałymi kosztami, ale dzięki programom pomocowym możliwe staje się pokrycie w większym lub mniejszym stopniu pokrycie kosztów inwestycyjnych. Budżet tego typu programów opiewa na wysokie kwoty, dlatego jeśli ktoś ma w planach skorzystać z możliwości odnawialnych źródeł energii, może śmiało złożyć wniosek i czekać na jego rozpatrzenie. Nic to nie kosztuje, a można uzyskać kilka tysięcy złotych w postaci bezzwrotnego wsparcia finansowego.

Czytaj dalej Program dofinansowujące Mój Prąd i Czyste Powietrze

Elektromobilność w Polsce

Jeszcze do niedawna samochody elektryczne były czymś widzianym wyłącznie w filmach, ale obecnie można je coraz częściej spotkać nawet na polskich drogach. Nadal nie cieszą się dużą popularnością ze względu na zaporową dla wielu potencjalnych inwestorów cenę. Pomimo tego, że auta elektryczne są ekologiczne i ekonomiczne, koszty inwestycyjne pozostają stosunkowo wysokie.

Czytaj dalej Elektromobilność w Polsce

Jak wygląda rynek energii w Polsce w przypadku klientów indywidualnych i biznesowych?

Obecnie rynek energii w Polsce oferuje dużą różnorodność dostępnych taryf energetycznych, dzięki czemu zarówno klienci indywidualni, jak i biznesowi mają możliwość znalezienia dla siebie najkorzystniejszego rozwiązania. Dopasowana taryfa energii elektrycznej pozwala na ograniczenie kosztów, czyli na zaoszczędzenie na rachunkach za prąd.

Czytaj dalej Jak wygląda rynek energii w Polsce w przypadku klientów indywidualnych i biznesowych?

Ławka solarna – inteligenty mebel o wielu dodatkowych funkcjach

Wśród innowacyjnych rozwiązań znajdują się te, które wykorzystują odnawialne źródła energii. Prym wiedzie obecnie fotowoltaika, która służy do pozyskiwania energii z promieniowania słonecznego. Nowoczesne panele fotowoltaiczne mogą wzbogacić nawet meble. Ławka solarna wyposażona w autonomiczny system ładowania urządzeń elektrycznych cieszy się coraz większym zainteresowaniem i zaczyna pojawiać się masowo w przestrzeni publicznej. Wystarczy dostęp do nawet nikłego promieniowania słonecznego, aby ławka nie służyła tylko do siedzenia, ale stała się funkcjonalnym meblem.

Czytaj dalej Ławka solarna – inteligenty mebel o wielu dodatkowych funkcjach

Tańszy prąd dla firm z taryfą B21

Podczas wybierania taryfy energii dla swojej firmy, należy wziąć pod uwagę jej wielkość. Inne zapotrzebowanie energetyczne będzie miało małe czy średnie przedsiębiorstwo, a inne duża i prężnie się rozwijająca korporacja. Dzięki dobraniu taryfy do indywidualnych potrzeb firmy, jej właściciel może liczyć na mniejsze rachunki za prąd, a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze mogą zostać przeznaczone na rozwój biznesu. W przypadku dużych firm wybór bardzo często pada na taryfę B21. Kiedy zatem warto ją wybrać?

Tańszy prąd dla firm z taryfą B21

Taryfa B21 jest taryfą przeznaczoną dla dużych firm, które zasilane są z sieci średniego napięcia o mocy umownej powyżej 40 kW. Jako, że jest to taryfa jednostrefowa, obowiązuje stała stawka cenowa za kilowatogodzinę przez całą dobę. Nie ma zatem żadnego znaczenia to, w jakich godzinach przypada największe zużycie prądu, gdyż przez cały dzień i noc stawka pozostaje niezmiennie taka sama. Można zatem powiedzieć, że taryfa B21 jest taryfą całodobowa. Jej zaletą jest z pewnością to, że przedsiębiorca nie musi dokładnie, co do godziny planować zużycia prądu w firmie. Na rozwiązanie to warto zdecydować się w przypadku przedsiębiorstwa, w którym korzystanie z prądu jest zróżnicowane w ciągu doby oraz zużywającym energię przede wszystkim w godzinach szczytowych.

Płacić mniej za prąd dzięki zmianie operatora

Jeśli zmiana taryfy nie wystarczy do tego, aby otrzymywać mniejsze rachunki za prąd, warto zastanowić się nad zmianą dotychczasowego dostawcy energii elektrycznej. Tym bardziej, że jest to całkowicie darmowe. Nie zawsze najkorzystniejszą opcją jest korzystanie z usług największych i najpopularniejszych sprzedawców. Wraz z linearyzacją na rynku pojawiło się wielu nowych dostawców prądu, którzy w celu pozyskania nowych klientów są w stanie zaproponować ofertę opierającą się na znacznie atrakcyjniejszych warunkach. Okazuje się, że zmiana dostawcy prądu może pozwolić na uzyskanie ponad 30% oszczędności, co w przypadku dużego przedsiębiorstwa wiąże się z niemałymi kwotami.

Energia elektryczna dla firm – czy zmiana dostawcy ma sens?

Prywatni dostawcy energii elektrycznej dla firm cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Wiele przedsiębiorstw może dzięki temu zaoszczędzić sporą ilość gotówki. Bardzo ważne jest to, aby wybrać dostawcę, który zaproponuje najkorzystniejszą ofertę. Oczywiście nie chodzi tutaj wyłącznie o koszt energii. Ważne jest to, aby dostawa była stabilna i niezawodna. Jej jakość nie może zmieniać się podczas trwania umowy. Wybór musi być więc dokładnie przemyślany. Nie należy podpisywać żadnej umowy zbyt pochopnie, gdyż wielu dostawców pranie wykorzystać niewiedzę swoich klientów. Jak zmienić dostawcę prądu, aby skorzystać najwięcej?

Taryfa dopasowana do potrzeb

Energia dla firm oferowana przez prywatne przedsiębiorstwa jest średnio opłacalna dla przedsiębiorstw o niskim zużyciu energii. Miesięczny koszt nie zmieni się znacząco. Zmiana dostawcy będzie najbardziej opłacała się w przypadku zakładów, które zużywają dużą ilość prądu, szczególnie w porach szczytowych. Taryfa musi być więc dopasowana do indywidualnych potrzeb. Każde przedsiębiorstwo działa inaczej, a w ciągu doby mogą być duże wahania zużycia prądu.

Pierwszym krokiem do zmiany dostawcy jest przeanalizowanie tego, w jaki sposób funkcjonuje zakłada. Należy m.in. określić okresy szczytowe, czyli pory, w których zużycie energii jest największe. Na podstawie zgromadzonych informacji można dopasować najlepszą taryfę.

Bez zbędnych formalności

Wiele osób nie ma świadomości, że zmiana dostawcy energii nie jest trudnym zadaniem. Nie ma konieczności stworzenia nowego połączenia. Zmianę dostawcy prądu można porównać do zmiany operatora telefonicznego. W dzisiejszych czasach jest to coś zupełnie normalnego, więc nie należy obawiać się zbyt dużej ilości formalności. W jaki sposób odbywa się zmiana dostawcy? Najczęściej należy jedynie podpisać nową umowę z wybranym przedsiębiorstwem. To ono zrezygnuje z usług dotychczasowego dostawcy. Zwykle okres wypowiedzenia umowy to 14-30 dni, tak więc należy trochę poczekać zanim nowa usługa zostanie uruchomiona.

Taryfa nocna w godzinach popołudniowych także może być tańsza?

Każdy przedsiębiorca chciałby, aby jego firma płaciła mniej za zużycie energii elektrycznej, czyli chciałby zredukować koszty związane z prowadzeniem działalności. Nie każdy jednak wie, że wystarczy czasem zmiana taryfy czy nawet dostawcy prądu, aby móc odnotować niemałe oszczędności w skali roku. Taryfa dopasowana do indywidualnych potrzeb danego przedsiębiorstwa jest rzeczywiście w stanie przynieść wymierne korzyści, a na rynku jest coraz więcej dostawców prądu, którzy w celu pozyskania nowych klientów są w stanie zaoferować atrakcyjne warunki. W niektórych przypadkach najbardziej optymalną może okazać się taryfa nocna. Dlaczego?

Taryfa nocna w godzinach popołudniowych także może być tańsza?

W przypadku niedużych spółek oraz osób prowadzących działalność gospodarczą wybór taryfy nocnej może okazać się bardzo korzystny. Jeśli dana działalność została zarejestrowana w miejscu zamieszkania, to jak najbardziej można pozostać przy taryfie przeznaczonej dla gospodarstw domowych. Jeśli w domu/mieszkaniu nie są przyjmowani klienci ani też przedsiębiorca nie organizuje żadnych spotkań, to może on zdecydować się właśnie na taryfę G12, bez konieczności przechodzenia na taryfę dla firm. Oczywiście taryfa nocna godziny wymaga opracowania dobrego planu zużycia energii elektrycznej, aby rzeczywiście była opłacalnym wyborem. W zależności od dostawcy prądu godziny pozaszczytowe, czyli objęte niższą stawką za kilowatogodzinę mogą być różne. Zwykle jednak niższa cena prądu obowiązuje w godzinach od 22.00 – 06:00 i 13:00 – 15:00. Nocna taryfa nie dotyczy zatem tylko godzin nocnych, ale także dwóch godzin wczesnopopołudniowych.

Kiedy warto zdecydować się na taryfę nocną?

Na taryfę nocną G12 warto zdecydować się w przypadku co najmniej 40% całkowitego zużycia prądu przypadającego na godziny nocne po 22.00 i przed 6.00 oraz wczesnopopołudniowe od 13.00 do 15.00. Wówczas można odnotować największe oszczędności, które w skali roku mogą być naprawdę duże. Jeśli jest zatem możliwe używanie urządzeń elektrycznych oraz innych energochłonnych przedmiotów przede wszystkim w godzinach pozaszczytowych, to jak najbardziej warto zdecydować się na taryfę nocną.

Taryfa C12a czy C12b?

Jako że koszty związane ze zużyciem energii elektrycznej pochłaniają sporą część firmowego budżetu, przedsiębiorcy szukają najróżniejszych sposobów na zmniejszenie rachunków za prąd. Jest to jak najbardziej możliwe i do tego prostsze, niż mogłoby się to wydawać. Oprócz zmiany sprzedawcy energii, możliwe jest także zmienienie taryfy prądu. W przypadku firmy korzystającej z taryfy dwustrefowej, najczęstszym wyborem są taryfy C12a i C12b. Na którą z nich się zatem zdecydować?

Taryfa C12a czy C12b?

To, na którą taryfę prądu warto się zdecydować, zależne będzie od sposobu, w jaki dana firma funkcjonuje, a mianowicie od sposobu korzystania przez nią z energii elektrycznej. Taryfa dwustrefowa dzieli się na dwie strefy czasowe. Jeśli dane przedsiębiorstwo działa całodobowo lub jest w stanie korzystać z prądu głównie w godzinach nocnych czy pozaszczytowych, to decydując się na taryfę dwustrefową, może liczyć na spore oszczędności w skali roku. Najpopularniejszymi taryfami dwustrefowymi są taryfa C12a i taryfa C12b. Chociaż ta druga taryfa jest tańsza, to jednak godziny pozaszczytowe przypadają wyłącznie w godzinach nocnych i czasem także w wybranych godzinach wczesnopopołudniowych. Natomiast taryfa C12b jest droższa, ale na niższe stawki za kilowatogodzinę można liczyć nie tylko w nocy, ale także w godzinach wczesnoporannych czy wieczornych.

Na taryfę C12a warto zdecydować się w przypadku firm zużywających dużo energii elektrycznej nie tylko w nocy, ale także wieczorem i rano. Rozwiązanie to sprawdzi się wtedy, kiedy to niemożliwe jest przeniesienie całego zużycia prądu przez używane maszyny i urządzenia na godziny nocne. Z kolei w przypadku firm, gdzie możliwe jest skoncentrowanie co najmniej 40% całkowitego zużycia energii eklektycznej na godziny pozaszczytowe warto skorzystać z taryfy C12b.

Godziny szczytu i godziny pozaszczytowe

W przypadku taryfy C12a doba podzielona jest na godziny pozaszczytowe, gdzie zwykle niższa stawka obowiązuje od 21.00 do 8.00 i od 11.00 do 17.00. Godziny godziny szczytu z wyższą stawką przypadają najczęściej na godziny od 8.00 do 17.00 i od 17.00 do 21.00. Jeśli chodzi zaś o taryfę C12b, to w jej ramach doba podzielona jest na dzień i noc. Zwykle tańsza strefa nocna przypada na godziny od 22.00 do 6.00 i od 13.00 do 15.00. Z kolei dzienna strefa z droższą stawką za kilowatogodzinę obowiązuje najczęściej w godzinach od 6.00 do 13.00 i od 15.00 do 22.00.

Gaz dla firmy – czym jest oferta duel fuel?

W przypadku dostawy gazu do firmy, można szukać nowych rozwiązań, które przyczynią się do poczynienia oszczędności w przedsiębiorstwie. Często, firma sklasyfikowana w pewnej kategorii taryfowej pozostaje w niej mimo znacznie mniejszego zużycia, co przekłada się na zażywanie wysokości rachunków. Wyjściem może być zmiana sprzedawcy gazu i skorzystanie z oferty specjalnej. Jedną z takich możliwości jest dual fuel. Sprawdzamy, czym jest i do kogo jest kierowana ta usługa.

Alternatywa dla oszczędnych

Oferta dual fuel to gaz dla firm, który przeznaczony jest dla tych przedsiębiorców, którzy szukają oszczędności i pragną zaniżyć swoje rachunki. Jest to oferta kierowana nie tylko do firm, ale także dla osób prywatnych. Stanowi ona alternatywę dla standardowych rozwiązań, zakładających oddzielną umowę na dostawę gazu i energii elektrycznej.

Na czym polega dual fuel?

W przypadku chęci zmniejszenia rachunków za dostawę gazu dla firm, warto rozważyć ofertę duel fuel. Jest to propozycja połączenia umowy i zakupu jednocześnie gazu oraz prądu od jednego sprzedawcy. Takie rozwiązanie pozwala na uzyskanie o wiele niższych cen, które w sposób wyraźnie czytelny odmienią stan portfela.

Jedna czy dwie faktury?

Dual fuel budzi wątpliwości w związku z ilością otrzymywanych faktur. Klienci często zdziwieni są, że mimo zapewnień otrzymywania i opłacania tylko jednej faktury, otrzymują jeszcze dwie kolejne. Jest to zupełnie normalny stan rzeczy. Przechodząc na duel fuel zmieniamy bowiem tylko sprzedawcę, nie zaś dystrybutora. Tego drugiego nie możemy zmienić. Jedną fakturę, którą opłacamy jednym przelewem, otrzymamy zatem od sprzedawcy. Jednak od dystrybutora klient otrzyma wraz dwa oddzielne rachunki. W praktyce jednak, gaz dla firm sprzedawany w systemie duel fuel okazuje się dużą dogodnością. Znaczne zaniżenie stawek przyniesie wyraźne oszczędności, a opłacanie gazu i energii elektrycznej w jednej fakturze wystawianej od sprzedawcy znacznie ułatwi formalności.

Opłacalna?

Z szacunków specjalistów jasno wynika, że oferta ta może być opłacalna. W przypadku małych firm, oszczędności na gazie mogą sięgnąć rzędu 300 zł, na prądzie zaś nawet w okolicach tysiąca złotych. W przypadku większych przedsiębiorstw, oszczędności mogą sięgać rzędu kilku tysięcy. Możliwość uzyskania znacznie niższych rachunków wynika ze scalenia obsługi klienta, co znacznie zmniejsza wydatki związane z naliczaniem czy sprawdzaniem stanów liczników.